ביוגאיה בלוג

תינוקות ופרוביוטיקה – מדריך מקיף

תוכן עניינים

שתפו ברשתות החברתיות!

בקצרה:

  • המיקרוביוטה (אוכלוסיית החיידקים ומיקרואורגניזמים אחרים שבמעי) בשנים הראשונות לחיים היא לא רק מפתח לבריאות התינוק, אלא גם קשורה לבריאות ארוכת טווח.
  • במהלך החודשים והשנים הראשונים לחייהם, להורים יש הזדמנות ייחודית להשפיע על התפתחות פלורת המעי של תינוקם.

“החיידקים הטובים” ,אותם אנחנו מכנים פרוביוטיקה זוכים במהירות לתשומת לב בגלל היתרונות הפוטנציאליים שלהם. מדריך מקיף זה נועד לצייד אותך עם הידע הדרוש כדי לקבל החלטות מושכלות לגבי מתן פרוביוטיקה ובריאותו של הקטן שלך.

ככל שהמחקר בתחום המיקרוביום מתקדם וההבנה שלנו לגבי בריאות המעיים מתפתחת, כך גם ההכרה בחשיבות של פלורת מעיים מאוזנת וטובה, במיוחד בינקות. זה לא מפתיע אם כן, שמתן פרוביוטיקה באופן יומיומי לתינוק מעוררת עניין רב בקרב הורים ואנשי מקצוע בתחום הבריאות כאחד.

מדוע חיידקי המעיים של תינוקך חיוניים לבריאותו?

המעי האנושי הוא מערכת אקולוגית השוקקת טריליוני מיקרואורגניזמים, כולל חיידקים. התושבים הזעירים האלה – המיקרוביוטה שלנו – ממלאים תפקיד חיוני ברווחתנו, ומשפיעים על תחומים רבים, החל מעיכול המזון ועד לתפקוד מערכת החיסון.    המיקרוביוטה שלנו עוזרת לנו, בין היתר,לעכל מזון, לווסת את מערכת החיסון, להילחם בחיידקים מזיקים, מתקשר עם המוח ולייצר ויטמינים. כשמדובר בתינוקות, מחקרים מראים כי התפתחות מיקרוביוטה מאוזנת ומגוונת במעיים עשויה להיות חיונית במיוחד.

אוכלוסיית המעיים של תינוקות בן יומם: לוח ריק שאפשר לעצב אותו

תינוקות מגיעים לעולם עם מעיים בתוליים – כמו לוח ריק. בינקות ובילדות המוקדמת, מיקרואורגניזמים חיוניים מאכלסים בהדרגה את המעייים. מגוון המיקרואורגוניזמים האלה ייקבע בהשפעת גורמים כמו הנקה, מגע עור לעור, חשיפה לטבע והסביבה , חשיפה לבעלי לחיים, תזונה ועוד

חלון הזהב של בריאות המעיים של התינוק: האם פרוביוטיקה יכולה להועיל?

“מהימים הראשונים לחיים ועד לבגרות, למיקרוביוטה תפקיד מכריע בבריאותנו. המיקרוביוטה בתחילת החיים היא לא רק מפתח לבריאות התינוק, אלא גם תקבע ותשפיע על  הבריאות ארוכת טווח”.   מחקרים מראים כי “1000 הימים הראשונים לאחר הלידה מייצגים חלון קריטי להתפתחות המיקרוביוטה במעיים, אשר חיוני לא רק למערכת החיסון אלא  לבריאות הכללית”.

בניית צבא המיקרוביאלים

במהלך החודשים והשנים הראשונים לחייהם, להורים יש הזדמנות ייחודית להשפיע על הרכב פלורת המעיים של תינוקם. הנה כמה עצות: 

תרבו במגע עור לעור , נשיקות וחיבוקים

תבלו זמן בחוץ כל יום  וחשפו את תינוקכם לטבע , לבעלי חיים ולסביבה

תעשו כמה שאתם יכולים כדי להבטיח שילדכם ישן מספיק

טפלו באנטיביוטיקה רק כשצריך באמת ועל פי הנחיות הרופא המטפל בלבד

חשפו ותציעו לילדכם תזונה מגוונת הכוללת מגוון פירות וירקות לאחר גיל 6 חודשים

תמכו בפלורת מעיים בריאה עם תוסף פרוביוטיקה מוכח קליני לתינוקכם

פרוביוטיקה לתינוקות: שאלות נפוצות ועצות מומחים 

מתי לשקול לתת פרוביוטיקה לתינוקות? 

פרוביוטיקה יכולה להטיב לתינוק במצבים בריאותיים רבים כגון,   אי נוחות בבטן ,גזים וקוליק, מצבים של הפרעות במערכת העיכול כמו שילשולים ועצירות, בזמן מתן אנטיביוטיקה ועוד.  יש לזכור כי פרוביוטיקה הינה עולם שלם של חיידקים ולכל אחד מהם, תפקיד והשפעה שונה לכן, לסוג החיידק, לזן החיידק , למינון ולשילוב בין חיידקים שונים השפעות שונות. על מנת לוודא כי בחרתם בחיידק הפרוביוטי הנכון והמתאים, שהשפעותיו הוכחו קלינית, מומלץ להתייעץ עם איש מקצוע בתחום הבריאות שיוכל לספק תובנות חשובות המותאמות לצרכיו האישיים של תינוקך.

האם פרוביוטיקה לתינוקות בטוחה לשימוש?

בעוד פרוביוטיקה נחשבת בדרך כלל בטוחה לתינוקות בריאים, יש להקפיד על אמצעי זהירות מסוימים. חיוני לבחור במוצרים פרוביוטיים בעלי מוניטין שפותחו במיוחד עבור תינוקות ולהימנע ממתן תוספי פרוביוטיקה למבוגרים לתינוקות.