ביוגאיה בלוג

חיידקים ותפקידם בבריאות הילד

תוכן עניינים

שתפו ברשתות החברתיות!

בקצרה:

לא כל החיידקים מזיקים; רבים ממלאים תפקידים מכריעים בקידום בריאותנו, במיוחד בינקות.

החשיפה הראשונית לחיידקים מועילים בלידה, דרך לידה נרתיקית או חלב אם, מסייעת לבסס מיקרוביוטה מעיים מגוונת ומאוזנת, ובכך תורמת לבריאות לטווח ארוך.

עבור אנשים רבים, המילה חיידקים נושאת קונוטציה שלילית. עם זאת, חשוב להכיר בכך שלא כל החיידקים רעים. למעשה, חיידקים רבים ממלאים תפקידים מכריעים בקידום בריאות האדם מרגע לידתנו.

החשיפה הראשונה לחיידקים טובים מתרחשת בלידה והיא, למעשה, חשובה מאוד לבריאות ולהתפתחות שלנו.  והיא מהווה הבסיס למיקרוביוטת המעי מגוונת ומאוזנת.

חיידקים טובים, אלו “חיידקים פרוביוטיים” ממלאים תפקיד חיוני בחינוך מערכת החיסון של התינוק, עוזרים בעיכול מזון ובהגנה מפני פתוגנים, (חיידקים שעלולים לפתח מחלות). אפשר לומר שמיקרוביוטה בריאה במעיים בינקות מציבה את הבסיס לבריאות ארוכת טווח.

מיקרוביוטה המעיים של ​​תינוקות: לידה טבעית לעומת ניתוח קיסרי

חשוב לדעת שהדרך בה תינוק נולד, בין אם בלידה נרתיקית ובין אם בניתוח קיסרי, משפיעה על סוגי החיידקים שנחשפים במהלך הלידה.

כאשר נולדים בלידה נרתיקית, תינוקות באים במגע עם מגוון של חיידקים הנמצאים בתעלת הלידה של האם. זה כולל, בין היתר, חיידקים מהסוגים לקטובצילוס וביפידובקטריום, הנחשבים מועילים לבריאות המעיים. אלו שנולדו בלידה קיסרי, לעומת זאת, אינם חווים את החשיפה הראשונית הזו לחיידקי נרתיק.

חלב אם – מקור עשיר לחיידקים טובים

הנקה היא מקור חיוני לחיידקים מועילים לתינוקות. חלב אם הוא נטול חיידקים. חיידקים חיים על העור ובפתח תעלות חלב האם, שם הם מועברים ליילוד. לחיידקים אלו תפקיד חשוב ביצירת מיקרוביוטה בריאה במעיים אצל תינוקות.

בנוסף, חלב אם מכיל פרה-ביוטיקה, המזינה את החיידקים המועילים הללו, ועוזרת להם להתרבות במעיים של התינוק. לסיכום, הנקה וחלב אם תורמים פרו ופרה-ביוטיקה המשפיעים לבריאותו ולרווחתו המיטביים של התינוק.

פרוביוטיקה כמקור לחיידקים טובים לתינוקות

ביוגאיה טיפות הוא מקור נוסף לחיידקים פרוביוטיים לתינוקות. טיפות ביוגאיה מכילות זן ספציפיי של חיידקים פרוביוטיים, Limosilactobacillus reuteri protectis,  אשר השפעותיו החיוביות על בריאות התינוק הוכחה במחקרים קליניים רבים.

ניתן לתת ביוגאיה טיפות בקלות בעזרת טיפטוף על כפית, מה שמציע דרך פשוטה ויעילה לקדם את אוכלוסיית החיידקים המועילים אצל תינוקות.