ביוגאיה בלוג

התינוק שלכם- תסמכו על עצמכם- נבחרת הקוליק של ביוגאיה

תוכן עניינים

שתפו ברשתות החברתיות!

התינוק שלכם- תסמכו על עצמכם

שיחה עם עינת קורנבליט, אחות טיפת חלב, יועצת בנבחרת הקוליק של ביוגאיה על עזרה, עצות והקשבה.

מה הביא אותך לעסוק בתחום?

“התחלתי את הקריירה שלי בתור אחות בבית חולים. עבדתי במיון ילדים שם למדתי המון, רכשתי ידע רחב על הטיפול בתינוק ובילד, הייתי נוכחת במצבי חירום, הייתי הכתף והמשענת של ההורים. עברתי שם תקופה ארוכה ומטלטלת, אבל משהו שם אף פעם לא הרגיש שלם. אחרי שילדתי את לני הבכור שלי, הרגשתי שאני זקוקה לשינוי, אבל לא ידעתי בדיוק לשים את האצבע על מה. התחלתי מאוד להתעניין בכל מה שקשור לטיפול השוטף בתינוק, התפתחות, שינה, הנקה. חיפשתי את עצמי ועדין לא מצאתי את מקומי. אחרי הלידה של ניב הקטנה שלי, כחלק מהביקור שלי בטיפת חלב, שיתפתי את האחראית שם שהתפטרתי מהבית חולים ואני כרגע מחפשת את עצמי. היא מיד הציעה לי לעבוד אצלם. בהתחלה סירבתי, כי מה לי ולטיפת חלב? אני רגילה לאקשן, מצבי חירום, עבודה בהילוך גבוה. אבל אחרי מחשבה של כמה חודשים הבנתי-שזה בדיוק בדיוק המקום שאני צריכה להיות בו. בחרתי בזכות להיות הדמות הראשונה שההורים פוגשים במסע שלהם להורות, להיות זאת שנותנת להם את הכתף שהם צריכים, לחבק את האמא שכרגע נמצאת בסערת רגשות, לעזור, לתמוך, להיות שם בשבילם במסע הארוך הזה. מהר מאוד הבנתי שזה בדיוק המקום שאני צריכה להיות בו.”

מה הטיפ זהב להורים חדשים?

“תבקשו עזרה. אם זה מאמא, אבא, חברה, דוד. תיעזרו בכל מי שמציע! העזרה לא חייבת להגיע בדמות של מטפלת. העזרה יכולה גם להיות כזאת שתדאג לכם לאוכל, מישהו שייתן לכם להניח את הראש שעה, מישהו שיעזור לכם לעבור את המקלחת הראשונה. תעזרו אחד לשני לספק את הצרכים שלכם-לנוח, לאכול, להתקלח, לקבל קצת אויר. כולנו רוצים להיות עצמאיים, ואת הרוב אתם תעשו לבד. אבל תרשו לעצמכם לשחרר, ולדעת לקבל את מה שמציעים. תרשו לעצמם להחלים, להסתגל, ולהתרגל לאט לאט לסיטואציה החדשה.”

יש לך רגע אחד שנכנס לך ללב במיוחד?

“יש הרבה אבל אם אני צריכה לבחור אז יש אמא שאבחנתי חודש לאחר לידה שהיא בדרך לפתח דיכאון אחר לידה. הפנתי אותה למרפאים שונים פלוס לרופא המשפחה. בנוסף ארגנתי לה שתי מתנדבות שהגיעו פעמיים בשבוע לעזור לה עם התינוק על מנת שתוכל לנשום קצת אויר. לצד כל התמיכה,  גם שיחה איתי בטיפת חלב עצמה פעם בשבועיים לעקוב אחרי מצבה. לאחר ארבעה חודשים הייתה במקום אחר לגמרי! הרגישה טוב, חופשיה, במצב רוח מרומם ואפילו הצליחה להתחיל סוג של קשר והיקשרות עם התינוק.”

מה הטיפ שלך לקוליק?

“להבין שזו תקופה והיא תעבור. נכון שזה מרגיש עכשיו כאילו אין לזה סוף, אבל יש לזה, ואחרי שזה יגמר אתם תטפחו לעצמכם על השכם ותהיו גאים בעצמכם שהצלחתם לעזור לבייבי שלכם להתמודד עם הקושי הזה. תנו לו המון אהבה, חיבוקים, ערסולים, עיסויים, מנשא. תנו לו להרגיש הכי הכי קרוב אליכם. זה יקל עליו, ועליכם.

באופן כללי לגבי “עצות זהב וטיפים”, להיות הורים זה לשמוע המון דעות בנוגע למה צריך וכדאי לעשות. כל אחד יספר לכם מה הכי עזר ועבד עם הילד שלו, מה הכי נכון לדעתו לעשות ומה כדאי לכם לעשות כדי להיות הורים טובים יותר. אבל האמת היא-שרק אתם יודעים מה הכי נכון לתינוק שלכם, מה הכי נכון להורים שאתם. מה מתאים לכם ומה מתאים דווקא לו. תישקלו כל טיפ שתקבלו. האם הוא מתאים גם לכם? האם הוא תואם את הגישה ההורית שלכם? האם זה יעזור למאפיינים של התינוק שלכם? כל תינוק הוא שונה. כל אמא היא שונה. כל אבא הוא שונה. כל משפחה היא אחרת. אז לא, לא כל טיפ יעזור, לא כל עצה תתקבל בברכה. תהיו חשדנים, תקבלו רק מה שמתאים לכם לדעתכם, אתם יודעים הכי טוב-גם אם נדמה לכם שלא.”

האם את רואה קשר בין הקוליק לדיכאון אחרי לידה? ומה עושים? “תופעת הקוליק נצפית אצל רוב התינוקות בגילאי שבועיים-3 חודשים. התינוק בוכה, לא נינוח, זקוק להרבה מגע וחום, ולעיתים לאם העייפה אין יותר מדי פניות ויכולת של הכלה להתמודד עם הסיטואציה. בטח שעיקר הכאבים בדרך כלל מתחילים בשעות אחה״צ, שהן שעות של עייפות גם בקרב האמא וגם בקרב התינוק. ההתמודדות עם הכאבים, חוסר השינה, חוסר הנינוחות של התינוק, יכולים להשפיע על מצב רוחה של האם בייחוד אם היא גם ככה בסיכון לפתח דיכאון לאחר לידה. אמא שכרגע חווה משבר נפשי, שזקוקה להמון תמיכה, הכלה, שינה טובה, עלולה לחוות משבר גדול יותר בעת התקפי הגזים של התינוק. אמא שצריכה כרגע לטפל בעצמה, מוצאת את עצמה בתוך בכי בלתי פוסק של התינוק, קפיצות על כדור, התעוררויות בלתי פוסקות-דבר שיכול להחמיר את מצבה.

לכן, אם את מרגישה שאינך יכולה להכיל את הסיטואציה, ואת צריכה הפסקה, העבירי את התינוק לידיים עוזרות אחרות-בן זוג, סבתא, מטפלת, כל אדם שיכול לתת לך הפסקה ומנוחה. השקיעי בשינה טובה, ארוחה, מקלחת מנחמת וכל דבר שיכול לתת לך רגע להתאפס ולחזור להתמודד עם התינוק. אמא שפנויה נפשית לעזור לתינוקה, תתמודד טוב יותר עם מצבו ותצליח להכיל בצורה טובה יותר את הסיטואציה.”

הנבחרת של ביוגאיה– אנחנו יודעים את הקושי והתסכול שהורים חווים כאשר לתינוק שלהם יש קוליק, גזים והפרעות שונות בעיכול. על מנת להקל על ההורים גייסנו מומחיות מהשורה הראשונה בארץ לתת להורים מעטפת התמודדות לצלוח את התקופה הזו ולהשיב את השלווה, השמחה ורגעי הקסם הביתה. מוזמנים לקישור לקרוא עוד על הנבחרת של ביוגאיה, לשמוע טיפים ממיטב המומחים ואולי תקבלו מתנות סופר מפנקות. קישור לעמוד הנבחרת והפעילות