ביוגאיה בלוג

אתם בידיים טובות -נבחרת הקוליק של ביוגאיה

תוכן עניינים

שתפו ברשתות החברתיות!

אתם בידיים טובות.

שיחה עם שלי לביא, יועצת בנבחרת הקוליק של ביוגאיה על הורות חדשה, אתגרים והתחלות בידיים טובות. שלי לביא, מדריכת הורים, יועצת שינה, מדריכת התפתחות לתינוקות ופעוטות, ומדריכת שפת התינוקות דנסטן.

מה הביא אותך לעסוק בתחום?

“לפני 9 שנים קצת אחרי שהפכתי לאמא, אחרי שנה “בתפקיד” החלטתי שאני רוצה לשנות. החלטתי שאני לא רוצה שאף אמא תרגיש מה שאני הרגשתי בחופשת הלידה שלי. הבנתי שאני רוצה לשנות להורים את המציאות על ידי שינוי המציאות שלי. המטרה שלי היא לתת להורים כלים להתמודד עם התקופה הראשונית בהורות וגם עם השנים שיבואו אחריה.

היום, אני מגשימה את הייעוד שלי, אני עוזרת להורים לבנות את מערכת היחסים עם הילדים שלהם בדרך הייחודית של המשפחה שלהם. אני נותנת כלים להיות מורי הדרך של הילדים שלכם, ללמד אותם לסמוך עליכם, לעזור להם לפתח בטחון, עצמאות, להתפתח ולישון.”

מה זה שפת התינוקות דנסטן?

“שפת התינוקות של דנסטן היא שיטה בינלאומית מוכחת מחקרית להבנת צלילים ובכי של תינוקות. תינוק לא בוכה סתם! לכל צליל שהוא “אומר” יש משמעות. תינוקות נולדים עם היכולת לבטא את הצרכים הבסיסיים באמצעות קולות, שפת גוף ובכי.

השיטה מבוססת על רפלקסים שיוצרים את צלילי הבכי ומורכבת מ-5 מילים שכל תינוק משמיע לפעמים גם במקביל  ואלו מבטאים את הצרכים שלו. השפה עוזרת להורים להבין מתי התינוק שלכם רעב, עייף, צריך גרפס, יש לו גזים או שפשוט לא נוח לו. והכי חשוב – לתת מענה מדויק לצורך.”

את פוגשת הרבה הורים לילדים בגילאים שונים, מה עצת הזהב שלך להורים?

“כהורים אנחנו חשופים להרבה מידע ועצות לגבי התינוקות והילדים שלנו, ההמלצה שלי היא להקשיב להכל ולהחליט מה מתאים לכם, להורות שלכם ולתינוק/ילד שלכם. החלטתם על דרך או פתרון? – תנו הזדמנות של לפחות שלושה ימים רצופים לפני שאתם מחליטים אם הוא מתאים לכם. תזכרו להקשיב לעצמכם ולאינטואיציה שלכם קודם כל ורק אחר כך לקולות של הסביבה. הורה יודע הכי טוב עבור הילד שלו.”

יש מקרה הצלחה מהקליניקה שאת מתגאה בו במיוחד?

“הגיעו אלי עם תינוקת מתוקה בת תשעה חודשים מיואשים, אחרי חודשים של כאבי גב, מותשים לחלוטין עם הלשון בחוץ, לילות בלי שינה, התינוקת ישנה רק על האם יום וליל או לחילופין במנשא לאחר תנועה בלתי פוסקת. עשינו תהליך של ייעוץ שינה ודברים החלו לקבל כיוון חיובי.

כבר בלילה הראשון של התהליך התינוקת ישנה במיטה שלה ומהלילה השלישי ישנה לילה שלם ללא צורך בהנקה כלל. זה היה הלילה השלם הראשון שההורים ישנו מאז שנולדה, הם היו מותשים ומיואשים והלילה הזה החזיר להם את האמונה והכוחות.

גם הימים החלו להראות אחרת ולהורים וסוף סוף היה זמן לעשות דברים נוספים במהלך היום., הם צברו ביטחון וכלים לצאת מהבית, להניק ללא צרחות ובכי מר והם קיבלו את השלווה והמשפחתיות שכל כך חסרה להם.”

מה הטיפ שלך להקל על קוליק?

“קוליק נגרם גם בגלל אויר כלוא במערכת העיכול כתוצאה מגרפס כלוא שלא יצא וירד למטה.

 הקפידו להוציא גרפסים בסיום כל האכלה, בנוסף מומלץ להחזיק את התינוקות בעירסול. הרמה והורדה של התינוק דרך הצדדים גם כן חשובה על מנת לא להכניס אויר נוסף למערכת שיהפוך לגרפס כלוא”.

למה כל כך הרבה כלים ולימודים, מה משך אותך?

“הרגשתי שאני רוצה שיהיה לי ידע, להעמיק בכל מה שקשור לתינוקות, פעוטות וילדים. רציתי שיהיה לי מגוון רחב של פתרונות שאני יכולה להציע לכל משפחה ולכל תינוק, להציע לכל משפחה בדיוק מה שמתאים לה.  בנוסף, לאורך השנים הבנתי שמשפחות רוצות להמשיך איתי מעבר לגיל התינוקות וזאת סיבה נוספת שגרמה לי ללמוד עוד ולהעשיר את הידע שלי על מנת להיות מומחית במה שאני עושה. המטרה הייתה לתת למשפחות פתרון כולל.”

מה זה אומר התפתחות תינוקות?

“למדתי התפתחות תינוקות במכללת צעד ראשון. השיטה מבוססת על פלדנקרייז – שכלול היכולות של התינוק והתפתחות טבעית תוך מקסימום תנועה במינימום מאמץ. בנוסף למדתי גם בוינגייט ליווי התפתחותי בתנועה בדגש על אנטומיה וספורט.”

האם כל התינוקות יסבלו מקוליק או גזים?

“לא כל התינוקות יסבלו מקוליק או גזים אבל רוב התינוקות כן. הסיבה טמונה בהסתגלות והתפתחות מערכת העיכול לחיים מחוץ לרחם.  ברחם התינוק ניזון מחבל הטבור ומלידתו הוא מתחיל לאכול דרך הפה. כשתינוק מתחיל לאכול דרך הפה (אוראלית) מערכות נוספות בגופו משתתפות בפעולה. 

בנוסף, נמצא במחקרים שגם תינוקות שאינם מוזנים אוראלית עשויים לסבול מגזים בשל השונות במרכיבי התזונה בתוך ומחוץ לרחם. צריך לזכור שבהזנה אוראלית ישנה גם חשיבות לאופן החיבור של התינוק לפטמת האם או הבקבוק וליצירת ואקום כדי שייכנס כמה שפחות אויר במהלך האכילה.”

איזה כלים הורים הכי צריכים ומתביישים לבקש?

“אני חושבת שהכלי שההורים צריכים הכי הרבה הוא נירמול – לדעת שזה בסדר שהילד שלהם בוכה, שזה תקין שהוא לא נרדם בקלות, שאין הורות קלה ושכולם עוברים תהליך הסתגלות עם כניסת תינוק חדש למשפחה.”

הנבחרת של ביוגאיה– אנחנו יודעים את הקושי והתסכול שהורים חווים כאשר לתינוק שלהם יש קוליק, גזים והפרעות שונות בעיכול. על מנת להקל על ההורים גייסנו מומחיות מהשורה הראשונה בארץ לתת להורים מעטפת התמודדות לצלוח את התקופה הזו ולהשיב את השלווה, השמחה ורגעי הקסם הביתה. מוזמנים לקישור לקרוא עוד על הנבחרת של ביוגאיה, לשמוע טיפים ממיטב המומחים ואולי תקבלו מתנות סופר מפנקות. קישור לעמוד הנבחרת והפעילות